Kwas Hialuronowy

Czym w ogóle jest kwas hialuronowy?
Jest on substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Znajdziemy go w dużej ilości w stawach, ciałku szklistym oka, pępowinie oraz w skórze, głównie w głębszych jej warstwach. Najwięcej, bo aż 50% całej zawartości kwasu hialuronowego, znajduje się w skórze.
Do czego nasz organizm potrzebuje tej substancji?
Kwas hialuronowy można porównać do “napęczniałej od wody gąbki”, która wypełnia strukturę skóry, nadając jej jędrność i gładkość. A na tym efekcie nam zwykle najbardziej zależy, prawda? Kwas hialuronowy w połączniu z włóknami kolagenu i elastyny tworzy system podporowy skóry, a jednocześnie dba o odpowiednie nawodnienie macierzy międzykomórkowej skóry. Dzięki temu, że wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, tworzy odpowiednie środowisko dla reakcji zachodzących w skórze. Do tego posiada niesamowite zdolności wiązania wody, więc stanowi wodny rezerwuar nawilżający skórę od wewnątrz. Niestety, ilość i wielkość cząsteczkowa wolnego kwasu hialuronowego maleje wraz z wiekiem, co stanowi jedną z przyczyn spadku nawilżenia i jędrności skóry.
Wszyscy chyba słyszeli o kosmetykach z kwasem hialuronowym, a czy jest on wykorzystywany
do czegoś jeszcze?
Ma szerokie zastosowanie w medycynie. Jednym z głównych zastosowań soli kwasu hialuronowego jest wspomaganie procesu gojenia się ran, czyli zastępowanie tkanek zniszczonych nowymi komórkami. Odgrywa on istotną rolę w każdym z czterech etapów procesu gojenia się ran, a jego wysoki poziom w organizmie zapewnia gojenie się bez bliznowacenia. I właśnie z tego względu wydaje się być doskonałym produktem wspomagającym proces leczniczy. Jest również wykorzystywany w okulistyce.
Stosuje się go powszechnie zarówno w profilaktyce, jak i w terapii u pacjentów z zespołem suchego oka, zaćmą oraz urazami mechanicznymi oka. Krople z zawartością kwasu hialuronowego oddziałują wielokierunkowo: zmniejszają tarcie mechaniczne, wpływają korzystnie na strukturę filmu łzowego (czyli cieczy łzowej, która się tworzy na powierzchni oka) oraz wiążą szkodliwe substancje. Standardem jest również stosowanie omawianego związku podczas zabiegów operacyjnych zaćmy. Kwas hialuronowy stwarza właściwą przestrzeń operacyjną, zapobiega wysychaniu rogówki, a także zapewnia prawidłową głębokość przedniej komory oka.
Używa się go w leczeniu chorób stawów, np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. W tym celu coraz częściej stosuje się wiskosuplementację - zabieg polegający na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego w postaci zastrzyków.
Oczywiście wykorzystuje go także medycyna estetyczna. Działa on bowiem również jako naturalny wypełniacz zmarszczek. Iniekcja kwasu hialuronowego daje bardziej naturalny i zadowalający estetycznie efekt aniżeli uprzednio popularny kolagen. Jest to też bezpieczne dla organizmu z uwagi na brak właściwości alergizujących hialuronianu. Jednak z uwagi
na powszechne występowanie tego związku w organizmie jest on szybko rozkładany. Z tego względu iniekcje należy powtarzać co kilka tygodni lub miesięcy. Popularnym zabiegiem kosmetycznym, w którym kwas hialuronowy odgrywa typową rolę nawilżającą, jest jego wstrzykiwanie do warstwy między naskórkiem a skórą właściwą. Charakteryzowana substancja jest także stosowana pomocniczo w leczeniu blizn potrądzikowych, przebarwień i nierówności naskórka.
Przejdźmy więc do zalet stosowania kwasu hialuronowego w pielęgnacji. Jakie one są?
Stosowanie kwasu hialuronowego niesie ze sobą wiele zalet. Przyjmowanie go
w postaci kremów nawilżających daje nam szybkie prawidłowe nawilżenie skóry
w warstwach zewnętrzynych oraz głębszych. Poprawia jej odporność na działanie szkodliwych czynników zewnetrznych, dodaje skórze naturalnego blasku i jędrności. Natomiast w terapiach przeciwzmarszczkowych nasze zmarszczki ulegają spłyceniu, szybko zauważamy poprawę kondycji skóry, jej uelastycznienie oraz zmniejszoną ilość
wolnych rodników.
A czy stosowanie go ma jakieś wady? Można go na przykład przedawkować?
A może istnieją jakieś przeciwwskazania?
Stosując kremy z kwasem hialuronowym możemy czuć się bezpieczni. Jak wspominałam wcześniej, jest składnikiem pochodzenia naturalnego, dlatego sam w sobie nie powoduje stanów zapalnych i jest dobrze tolerowany przez naszą skórę. Przedawkowanie kwasu hialuronowego jest niemożliwe, gdy stosujemy go w postaci kremów. Jeżeli ktoś się skarży na kosmetyk z kwasem hialuronowym wywołujący podrażnienie, powinien zwrócić uwagę, jaki był to kosmetyk. Należy przyjrzeć się innym substancjom zawartym w kremie: konserwantom, środkom zapachowym. Może to właśnie one wywołały podrażnienie, a nie wspominany kwas hialuronowy. Dermokosmetyki apteczne są najczęściej produktami hipoalergicznymi, przebadanymi dermatologicznie, a dzięki temu bezpiecznymi.
Jak najlepiej stosować kwas hialuronowy w pielęgnacji?
Stosowanie kwasu hialuronowego zależy od tego, jakich efektów oczekujemy - czy rewitalizujących,
czy wypełniających zmarszczki. Dla poprawy nawilżenia i ogólnego stanu zdrowia skóry (czyli rewitalizacji) świetnie sprawdzają się różne postacie kremów czy serum. Powinniśmy wybierać je w zależności od potrzeb naszej skóry. Kwas hialuronowy jest często obecny w kremach anti-age i zapewnia nam poprawę kondycji skóry w głębszych jej warstwach, a efektami możemy cieszyć się przez długi czas. Z kolei dla odbudowy niedoboru kwasu w skórze dobrze pamiętać o jego różnych postaciach - w takim przypadku powinniśmy wybrać krem o małych cząsteczkach (mono-oligomery kwasu hialuronowego). Gdyby zaś ktoś miał problem ze znalezieniem właściwego produktu dla siebie, proszę skorzystać z pomocy farmaceuty - na pewno nam doradzi odpowiedni dermokosmetyk.Jeśli natomiast zależy nam na wypełnianiu zmarszczek, możemy zdecydować się na zabiegi wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Dają one efekt natychmiastowy, jednak są to zabiegi, których wykonanie należy powierzyć specjalistom z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej.
Niezależnie jednak od wybranej metody warto po prostu dbać o skórę. Gdy jest utrzymywana w dobrej kondycji, wolniej poddaje się skutkom upływu czasu i dłużej możemy cieszyć się jej pięknym wyglądem.
Polecane

NUXE MEN NUXELLENCE Krem przeciwstarzeniowy 50 ml

L'BIOTICA Płatki pod oczy nawilżające z kwasem hialuronowym 3x2 sztuki

URIAGE Eau Thermale Lekki Krem Nawilżający, 40ml

CeraVe Nawilżająca Emulsja do skóry normalnej i suchej, 236ml

CeraVe Nawilżająca Emulsja do skóry normalnej i suchej, 473ml

CeraVe Nawilżająca Emulsja do mycia, skóra normalna i sucha, 236ml

CeraVe Nawilżająca Emulsja do mycia, skóra normalna i sucha, 473ml

CeraVe Nawilżający Balsam, 177ml

CeraVe Nawilżający Balsam, 340g

CeraVe Nawilżający Krem do twarzy, 52ml

CeraVe Oczyszczający Żel do mycia, 236ml

CeraVe Oczyszczający Żel do mycia, 473ml

CeraVe Odbudowujący Krem pod oczy, 14ml

CeraVe Regenerujący Krem do rąk 50ml

ZIAJA INTIMA KREMOWY Płyn do higieny intymnej z kwasem hialuronowym, 500 ml

CeraVe Regenerujący Krem do rąk, 100ml

VICHY CAPITAL SOLEIL spray SPF50+, 200ml

Urgo Dermoestetic C-Vitalize Serum rewitalizująco-rozświetlające 21% C-HYAL, 30ml

AVENE HYALURON ACTIV B3 Serum wypełniające, 30ml

AVENE HYALURON B3 Multiintensywny kem na noc, 40ml
![VICHY LiftActiv [HA] Bezzapachowy Krem na Dzień, 50ml](hpeciai/32d2041f3c27809c038d2547f7566fb8/pol_il_VICHY-LiftActiv-HA-Bezzapachowy-Krem-na-Dzien-50ml-29893.png)
VICHY LiftActiv [HA] Bezzapachowy Krem na Dzień, 50ml

CeraVE Nawilżające Serum, 30ml

DR BRANDT Needles No More Hyaluronic Face Cream, 50ml

NOVACLEAR HYDRO Nawilżający Żel do mycia twarzy, 150ml

Caudalie Vinotherapist Nawilżający Balsam z Kwasem Hialuronowym, 200ml

Caudalie Vinotherapist Balsam do Ciała z Kwasem Hialuronowym, 400ml

Caudalie The Des Vignes Nawilżający Balsam do Ciała z Kwasem Hialuronowym, 200ml
